فهم ولی و نایب و رهبر که کند ؟

آیت الله مصباح یزدی در مراسم افتتاحیه طرح کشوری ولایت در دانشگاه فردوسی مشهد گفت:در تاریخ همه کشورها از جمله کشورهای اسلامی همواره کشمکش ها و درگیریهایی به دلیل تضاد در منافع شخصی و گروهی وجود داشته است که دلیل آن قابل فهم است و جنگ بین قبایل عرب از این گونه بوده است اما گاهی در کنار این درگیری ها بین کسانی که سالها دوست و همسنگر بودند اختلاف می افتد و فهم آن دشوار می شود.
وی افزود:از کسانی که سالیان دراز در رکاب پیغمبر علیه کفار و مشرکین در جنگ بدر و خیبر و احزاب می جنگیدند و جانشان و اموالشان را برای اسلام صرف می کردند انتظار می رفت بعد از رحلت پیغمبر نیز برای حفظ اسلام همکاری بیشتری داشته باشند و قدر زحماتی که برای برپایی اسلام کشیده شده بود بیشتر می دانستند اما کار به جایی رسید که همین افراد همسنگر، شمشیر بر روی هم کشیدند و برخی اصحاب پیغمبر در مقابل حضرت علی قرار گرفتند و حال اگر این اختلافات صرف منافع شخصی بود پس چرا با کفار و مشرکین در جنگ بدر و خیبر و احزاب شرکت کردند.
مصباح یزدی یادآورشد: درخانواده بنی هاشم شخص محترمی به نام زبیر و پسر عمه حضرت علی بود و از جمله کسانی بود که بعد از خلیفه سوم با امیرالمومنین بیعت کرد حال چرا چنین فردی علیه حضرت علی و یارانش شمشیر می کشد و جنگ جمل را راه می اندازد.
وی تصریح کرد:گاهی مسایل آن قدر پیچیده و آب گل آلود می شود که نمی توان حق را از باطل تشخیص داد و زیرک ترین افراد نیز دچار اشکال در تشخیص می شوند که در فرهنگ ما به چنین شرایطی فتنه می گویند و به همین خاطر جریانات بعد از رحلت پیامبر الفتن نامیده شد و حضرت علی بارها در نهج البلاغه از فتنه ها سخن به میان آورده است و پیغمبر اکرم نیز بارها راجع به وقوع فتنه ها پیش بینی کرده بودند و رهنمود داده بودند.
مسئول موسسه امام خمینی افزود: پدیده های اجتماعی تک عاملی نیستند و صدها عامل دست به دست هم می دهند و آنگاه پدیده اتفاق می افتد و حضرت علی در خطبه ای منشا پیدایش فتنه ها را در دو دسته عامل ذکر می کنند،دسته اول عامل شناختی است یعنی انسان باید یک سری مواردی را بداند تا انتخاب کند و درصورت نقص یا ضعف در شناخت فتنه بوجود می آید و دسته دوم عوامل احساسی و عاطفی است یعنی اشخاص و گروهها به دلیل هوس های شخصی و نفسانی نمی خواهند در مورد مطلبی آگاهی پیدا کنند و آن را بشناسند.
وی با اشاره به اینکه یکی از سئوالات مجهول در این صدسال اخیر درباره نظر اسلام راجع به حکومت بوده است گفت: در اسلام پاسخ روشنی برای این سئوال وجود نداشت و اهل تسنن نیز در ابتدا به همان روش خلفای ثلاثه عمل می کردو و بعد نیز به همان روشهای دمکراسی عمل می کرد و می گفت اسلام نیز دمکراسی را می پذیرد اما شیعیان راجع به این مسئله حساسیت خاصی داشتند و چون قوام شیعیان به امامت بود پس امامت بعنوان ستون فقرات تفکر شیعی باقی ماند و حتی برخی سلاطین از مراجعی چون کاشف الغطا اجازه حکومت می گرفتند و مسئله امامت مسئله ای جدی بود اما آنچه امام خمینی در این 30 سال انجام داد اعمال این تفکر بود و در این زمان بود که حکومت اسلامی به نام ولی فقیه تحقق عینی یافت.
آیت الله مصباح تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از کسانی که خود حامی ولایت فقیه بودند و از لحاظ نظری و علمی مسئله برایشان روشن نبود این سالها را با مسامحه گذراندند و در فتنه اخیر به جز دشمنان قسم خورده که سایه این نظام اسلامی را نمی توانند ببینند ، همسنگرانی نیز به علت اینکه مسئله از لحاظ نظری و علمی برایشان روشن نبود با هم اختلاف پیدا کردند و حتی دیدیم که مسئولینی گفتند ولایت فقیه را قبول داریم چون در قانون اساسی آمده و این یعنی اگر در قانون اساسی نیامده بود قبول نداشتیم.
وی افزود:این افراد معتقدند چون اعتبار ولایت فقیه به قانون اساسی است و چون اعتبار قانون اساسی به رای مردم است پس می توانیم قانون اساسی را مجددا با رای مردم تغییر دهیم و با این استناد وقتی ولی فقیه امری فرمودند برخود اجباری برای رعایت آن نمی بینند و می گویند آن قدر سروصدا و شورش می کنیم تا این امر تغییر کند.
مسئول موسسه امام خمینی اضافه کرد: مشکل افرادی که می خواستند با فشار انتخابات را باطل کنند این است که مسئله ولایت فقیه را از نظر علمی و نظری حل نکرده اند و اتفاقات اخیرنشان می دهد این مسئله حتی برای افرادی که سالها در درس امام بوده اند نیز روشن نشده است و حال چه انتظاری می توان از مردم داشت.
وی با اشاره به اینکه اگر معتقدیم اسلام باید باقی باشد و اسلام حکومت دارد و قوام حکومت اسلام به امام معصوم و در زمان غیبت به ولی فقیه است باید سعی کنیم این مفاهیم را با قدرت بفهمیم و این عالم ،عالم امتحان است و برخی کسانی که امروز این امتحان را دادند شاید 20 سال پیش باور نمی کردید چنین امتحانی بدهند و خدا حوادثی پیش می آورد که برای اشخاص معلوم نباشد چه سرنوشتی دارند و اشخاص زمانی می توانند امتحان درستی بدهند که پایه های فکری و دینی محکم باشد و متاسفانه اگر امروز در مدارس و دانشگاهها این پایه ها تخریب نشود، درست نمی شود.
درپایان آیت الله مصباح از دانشجویان خواست تا برای تحقق جامعه امام زمان پسند بسیاری از علوم و مسایل اجتماعی ، اخلاقی و دینی را بشناسند و با تهذیب اخلاق و تهذیب نفس در جهت تقویت اراده خود بکوشند.
 

/ 2 نظر / 39 بازدید

وای بر شما با نشر این تصاویر که در صدق و کذب ان هم جای سئوال می باشد

mojtaba mostafavi

فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.