پایان نامه

اخیرا با اکران فیلم سینمایی پایان نامه شاهد بروز اتفاقی نو در سینمای داخل هستیم که می بایست آن را به فال نیک گرفت. ژانر سیاسی پدیده ای نو در سینمای ایران است که با توجه به اتفاقات مهم و زیادی که در سیاست ایران و جهان می افتد هیچگاه مجالی برای رخ نمایاندن نداشته است یا شاید هم کارگردانان و تهیه کنندگان جرات حضور در این عرصه را به خود ندادند. این بحث خود مجال و فرصت مناسبی را می طلبد تا به چرایی نبود و چگونگی آغاز و ورود این ژانر به سینمای ایران پرداخته شود. در این مقال به نکاتی در مورد فیلم پایان نامه اشاره می کنم که به نظر اینجانب فیلم تازه و قابل توجه ای است. فیلمی که حداقل یکی دو پرسش جدی و نقد جدی به سیاست و سیاست بازی ها معمول وارد می دارد.

حامد کلاهداری کارگردان جوان و خوش آتیه این فیلم در اولین کار جدی خود بدون شک نمره قبولی گرفت و نشان داد که بدون جهت گیری های خاص هم میشود نقد ها و پرسش های جدی را به صورت فیلم بیان کرد و فیلم سازی کرد.

در این فیلم ما شاهد تعدادی جوان دانشجو هستیم که کم و بیش درگیر مسائل انتخابات شده اند و به طور اتفاقی درگیر ماجرایی می شوند که رهایی از آن به قیمت جان آن ها تمام می شود. در این بین و به مرور سوالات خوبی در ذهن کاراکتر های فیلم و همچنین مخاطببان پدید می آید.  یکی از سوالاتی که دغدقه بسیاری از جوانان عدالت خواه و دلسوزان  این نظام در این فیلم مطرح میشود این است که ایا در برخورد با افرادی که امنیت ملی را به خطر میاندازند و یا حرکات و گفتارهایشان مصداق بارز اقدام علیه امنیت ملی است به عدالت و بدون تبعیض برخورد میشود ؟ آیا اقدام علیه امنیت ملی اگر توسط یک اقا زاده  انجام شود یا یک دانشجوی معمولی برخورد یکسانی با این دو میشود ؟ شما را ارجاء میدهم به اقدامات و صحبت های فائزه هاشمی در تجمع های غیر قانونی بعد از انتخابات و برخورد قانونی با ایشان که بعد از دو سال هیچ گاه صورت نگرفت. آیا اگر گفته ها و کار های این آقازاده را یک دانشجو انجام میداد چه برخوردی با او میشد.

این خواست یک خواسته دیرین در بین جوانان و دلسوزان نظام است که برای اولین بار به این شکل مطرح میشود.

این فیلم با تمام  حواشی که از شروع ساخت با آن رو برو بود توانست حرف های خوب و قابل تاملی در حوزه سیاست مطرح کند که جای تقدیر و تشکر دارد. در یک کلام دیدن این فیلم را به شما توصیه میکنم .

/ 0 نظر / 37 بازدید