نام درس : سیاست خارجی و روابط بین الملل...

نام درس :سیاست خارجی وروابط بین الملل - تعداد واحد : ٣ - استاد : دولت دکتر احمدی نژاد - 

فصل اول: هویج و چماق

بعد از روی کار آمدن دولت نهم و تغییر دیپلماسی پیشین (عبور از بحران های خیالی و تنش زدایی تحقیر آمیز همراه با توهم ) به دیپلماسی عموممی و خلاقانه مبتنی بر تعریف زمین بازی برای حریف دیپپلماسی طلبکارانه از غرب که مورد تایید رهبری عزیز نیز قرار گرفت فضای جدیدی در حوزه روابط بین الملل در پیش روی ایران باز شد که ابتکار عمل در بسیاری از مسائل مثل مباحث انرژی هسته ای در دست ایران قرار گرفت. طرح مسائلی همچون بازخوانی هولوکاست و به چالش کشیدن فضای باز گفتگو و تحمل مخالف مورد ادعای غرب از نمونه های دیگر این نوع دیپلماسی است که در آینده به آن خواهم پرداخت.

بعد از گذشت ۴ سال و در ابتدای دوره جدید ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد بار دیگر قدرت سیاست خارجی این دولت در پرونده هسته ای ایران به منحصه ظهور گذاشته شد تا منتقدین را به تفکر بیشتر وا دارد. با تدوین بسته جدید پیشنهادی ایران به گروه ۵+١ و اتحادیه اروپا و تعین تاریخ مذاکرات ۵+١ در ژنو ایران در اقدامی جالب توجه با اعلام ساخت مرکز غنی سازی جدیدی در قم و اطلاع رسانی پیش از موعد مقرر یک حرکت تاکتیکی فوق العاده انجام داد به طوری که اروپا و ایالات متحده را به واکنش های عجولانه و متناقضی واداشت. رییس جمهور از طرف دیگر با بیان اینکه کشوربرای ساخت رادیو  دارو (از طریق راکتور تهران ) احتیاج به اورانیوم با غنای ٢٠ درصد  را دارد اروپا را  برای فروش اورانیم مورد نیاز راکتور تهران تحت فشار قرار داد. فشار ایران از طرف دیگری با صحبت های رییس سازمان انرژی اتمی تشدید شد که اعلام کردند ایران با تغییر چیدمان و الگوی سانتریفیوژ های نطنز قادر به تولید اورانیوم با غنای ٢٠ درصد هست و غرب باید با قیمت عرف و مناسب اورانیوم مورد نیاز ایران را تامین کند و  الا ایران خود دست به غنی سازی ٢٠ درصد خواهد زد .

کاریکاتوری که  در یک وبلاگ صهیونیستی در نقد سیاست اروپا و شکست آنها در مقابل دیپلماسی ایران کار شده  است.

اروپا ناگزیر است اورانیوم مورد نظر ایران را با قیمت مناسب در اختیار ایران قرار دهد تا ایران به این بهانه دست به غنی سازی بیش از ۵ درصد نزند که این امر بی شک با واکنش شدید صهیونیست ها و فشار انها به اتحادیه اروپا توام خواهد شد. این فشار بر اروپا قدرت چانه زنی ایران بر سر مسائل خارج از پرونده هسته ای را نیز بالا میبرد. انتخاب زمان اعلام ساخت مرکز غنی سازی قم در زمان نزدیک به مذاکرات ژنو و مصادف شدن آن با رزمایش سالانه موشکی سپاه پاسداران اوج خوش سلیقگی دولت مردان را نشان می دهد و درسی برای مدعیان منتقد سیاست خارجی دولت خدمتگزار.

کمی به گذشته  بر گردیم ... کدام دولت در ایران با چنین صلابتی در مسائل سیاسی کار میکرده است ؟ قدری منصف باشیم.

توضیحات :

1- عکس فوق مربوط به مطلبی در یک وبلاگ صهیونیستی میباشد که به نقد سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قبال ایران و اذعان به شکست در برابر صلابت ایران در پیشبرد اهداف خود نگاشته شده بود.( قابل توجه بعضی ها.. این کاریکاتور روزنامه کیهان نیست . اینو اسراییلی ها کشیدند. لطفا درک کنید. ! )

2- از دوستان و دلباختگان دکتر احمدی نژاد هم بابت کاریکاتور عذر خواهی میکنم .( اینو گفتم تا دشمن شاد نشیم.)

/ 16 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بنده

اگر کسی حتی بدون انگیزه دینی، فقط به فکر اقتدار ایران در صحنه بین المللی باشد، این مواضع مستقلانه و از سر عزت نفس آقای احمدی نژاد، او را خرسند می کند.

فداييان حسيني (ع)

سلام عليكم ؛ ضمن تشكر از حضور شما در وبسايت حزب الله مي رزمد ؛ شما مي توانيد اخبار داغ سياسي را از طريق وبسايت حزب الله مي رزمد در بلاگفا با نشاني : http://faghathezbolah.blogfa.com/ پيگيري نماييد و از طريق وبسايت حزب الله مي رزمد در پارسي بلاگ به نشاني : hezbolahmirazmad.parsiblog.com با يادداشتها و تحليلهاي ما آشنا شويد . موفق و پيروز باشيد . يا حسين [گل]

حسین

سلام بنده نمی خواهم از دولت خاصی دفاع کنم ولی به قول شما اگر به گذشته ایران بر گردیم کم و یا هیچ پیش نمی یاد که دولتی وجود داشته باشه که به این جرات باشد و با بهترین شیوه سیاسی بتواند اهداف خودش را پیش ببرد .... موفق و پیروز باشی دوست عزیز .... منتظر حضورت هستیم .

لیلا

زنده باد شیرمرد ایران زمین. احمدی نژاد دلاور و مرده باد دشمنانش. با یک افتخار به روزم. لطفا سر بزنید. در ضمن نظر و نظرسنجی یادتون نره. یا حق.

روزبه

سلام با درود بر روان پاک شهدا هيچ ميدونستين در جنگ شهيد 12 ساله هم داشتيم ؟ دوست داري وصيت ننامه او را مطالعه کني؟ با وصيت نامه شهيد 12 ساله کرجي به روزم منتظرم[گل]

سجاد جهان بخشی

سلام. بابت مطلب خوبت متشکرم مخالفان دولت احمدی نژاد بهتر بهتر چشمانشان را باز کنند. جالبه که آنها نقطه قوت دکتر را به عنوان نقطه ضعف به مردم معرفی می کنند و برخی مردم از همه جا بی خبر هم باور می کنند در حالی که در مستند هسته ای صدا و سیما که مورد اعتراض اصلاح طلبان دروغ گو قرار گرفت فقط صحبت های خود خاتمی و روحانی و سیاست مداران غربی پخش شد. از این مستند تر و دقیق تر نمی شد کافی است نوع دلایل و مدارک این فیلم را با مزخرفاتی که موسوی به عنوان مثلا دلیل و مدرک مطرح کرد مقایسه کنیم. مثل جکی که زن نادانش گفت که من لرم و موسوی ترکه و ...

مبينا

سلام. نميدونم شما واقعا به سياست هاي خارجي حمايت ميكني يا اين مطالب طنره؟ احمدي نژاد اگه به فكر مردم بود تاسيسات قم رو بعد از در اومدن گندش توسط منافقين لو نميداد. كاري نميكرد كه سالن سازمان ملل خالي بشه. و...متاسفم[سبز]

آریاآریان

نیروگاه قم متعلق به سالها پیش است ناراحتی غرب از عدم اطلاعشون بود .[چشمک]موفق باشید.

ش

باسلام به شما دوست عزیز .نه داداش این طور نیست این محمودی گفت ما به فناوری اتمی رسیدیم ولی حرف مفت ومثل سابق دورغ تحویل همه داد وبرای مملکت دشمن ترشی فقط کرد ومی کند از هلو کاست گرفته تا حرف مفت های بی منطق دیگر .من از موسوی و کروبی وخاتمی متنفرم .همچنین از اونطرف ازبالاشون گرفته تا پائین چون اونا هم عرضه ندارند کارهارو اداره کنند گردن اسرائیل وامریکا می اندازند .وهمیشه با درست کردن دشمن فرضی مملکت را دراختیار روسیه وچین وکره گذاشتن .ومردم را سرکوب کردن ودر نا اگاهی وترس از دشمن فرضی نگه داشتن والان هم که مردم می خواهند اونارو ازتخت قدرت پائین بکشند وکسانی دیگرا جای انها بگذارند با تمام چنگ ودندان به همه چیز چسبیده اند به خیال اینکه مردم نمی تونند اونهارو سرنگون کنند .هم با خفت با امریکا دارند مذاکره وهمکاری می کنند هم از غنی سازی اورانیوم منع شدن .چون در صورتی که به حرف امریکا گوش نکنند سرنگونیشان به زودی حتمی خواهد بود .ولی قصد حمله به ایران از هیچ کشوری طراحی نشده است .مگراینکه این محمودی بخاهد دمش را خوب تکان ندهد در ان صورت اونوقت کارش با نظامش فاتحه شون خونده خواهد شد .